Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał komunikat informujący o wysokiej karze w wysokości 206 169 786 zł nałożonej na Allegro, największą platformę zakupową, za nadużywanie pozycji dominującej na rynku.

Kara jest częścią łącznej kary ponad 210 mln zł nałożonych przez UOKiK na Allegro, przy czym pozostała kwota w wysokości blisko 4 mln zł została nałożona za stosowanie klauzul niedozwolonych w regulaminach m.in Allegro Smart.

Problemy Oficjalnego Sklepu Allegro

Allegro.pl, czyli platforma do sprzedaży produktów przez pośredników, jednocześnie sprzedawała swoje produkty na własnej platformie jako Oficjalny Sklep Allegro. Stwierdzono, że praktyka ta faworyzowała Oficjalny Sklep Allegro w stosunku do niezależnych sprzedawców.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, komentując karę stwierdził, że wszelkie nadużywanie przez przedsiębiorców pozycji dominującej jest przedmiotem szczególnej troski UOKiK.

UOKiK ma nadzieję, że kara ta będzie ostrzeżeniem dla innych na rynku, aby nie podejmowali podobnych praktyk i aby rynek pozostał wolny od zachowań antykonkurencyjnych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *