Niech nie zwiedzie Cię uroczy wygląd tych łasicowatych ssaków! Lubią przegryzać instalacje elektryczne, niszczyć wewnętrzną warstwę dachu i nieprzyjemnie pachną. Kun – bo o nich mowa – lepiej pozbyć się ze swojej posesji jak najszybciej. Jak to zrobić? Czy usuwanie kun na własną rękę jest zgodne z prawem i efektywne? Wyjaśniamy!

Dlaczego zwalczanie kun jest konieczne?

Kuny domowe, jak sama nazwa wskazuje, lubią zasiedlać tereny zamieszkałe przez ludzi. Możesz znaleźć je w szopie, stodole, budynku gospodarczym, a często także na strychu lub w piwnicy. Ich ulubionymi lokalizacjami są pomieszczenia, do których ocieplenia użyto wełny mineralnej. Tego rodzaju lokatorzy potrafią zgotować właścicielom wiele nieprzyjemnych niespodzianek: uszkodzić dach, pogryźć kable, zagryźć zwierzęta domowe i zabrudzić pomieszczenie wytwarzającymi fetor odchodami.

Czy kuna jest pod ochroną?

W Polsce żyją dwa gatunki takich ssaków: kamionki, czyli kuny domowe, które chętnie osiedlają się na poddaszach i w szopach, oraz kuny leśne. Te drugie bytują przede wszystkim w lasach, na łąkach oraz na wrzosowiskach. Zgodnie z przepisami – a dokładniej art. 2 Prawa Łowieckiego – oba nie są pod ochroną. Pamiętaj jednak, że kuny to małe zwierzęta łowne, co oznacza, że jako osoba prywatna niemająca uprawnień myśliwskich, masz prawo tylko do odłowienia ich ze swojej posesji. Co bardzo ważne, zakazane jest zwalczanie tych ssaków za pomocą substancji trujących.

Usuwanie kun na własną rękę — czy to dobry pomysł?

Usuwanie kamionek z własnej posesji jest uciążliwe, problematyczne i czasochłonne. Dlatego zwalczanie kun lepiej powierzyć takiej firmie jak Stander, która odstrasza te zwierzęta w całkowicie bezpieczny dla nich sposób. 

Kiedy zostaną one schwytane, są wywożone na teren oddalony od zabudowań. Ponadto specjaliści oferujący takie usługi wskażą miejsca, którymi kuny przedostały się na Twoją posesję, a także doradzą Ci, jakie działania warto podjąć, żeby problem nie powrócił.

Specjalistyczne firmy likwidujące kuny

Profesjonaliści zajmujący się odstraszaniem kun stosują różne metody. Jedną z nich jest wyłapywanie nieproszonych lokatorów do specjalnych klatek. By zadanie to zakończyło się powodzeniem, pułapka musi być ulokowana w dobrym miejscu, a przynęta odpowiednio dopasowana. Inny sposób to zapachowe odstraszacze rozpylane na terenie całej posesji. Ponadto takie firmy lokalizują zniszczenia, które zdążyły już wyrządzić zwierzęta, na przykład w izolacji cieplnej budynku.

Na co zwrócić uwagę, szukając firm oferującej usługi zwalczania kun?

Po pierwsze, poszukaj firmy, której siedziba mieści się niedaleko Twojej miejscowości – to ważne, ponieważ w przypadku zwalczania kun działania trzeba podjąć jak najszybciej. Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego przedsiębiorstwa, porównaj między sobą oferty kilku z nich. Zwróć uwagę nie tylko na ceny, ale przede wszystkim na opinie innych klientów – czytając je, dowiesz się, czy dana firma jest skuteczna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *